POŁOŻENIE i KLIMAT

POŁOŻENIE

Bretania to kraina historyczna i region położny na najdalej na zachód wysuniętym półwyspie Francji. W jej skład wchodzą cztery departamenty:

▪ Ille-et-Vilaine z miastem Rennes, głównym ośrodkiem administracyjnym regionu,

▪ Côtes-d’Armor,

▪ Finistère 

▪ Morbihan.

Departament Loire-Atlantique, który dziś należy do regionu Pays-de-la Loire, nie został włączony do Bretanii, chociaż historycznie jest z nią silnie związany. Znajduje się tam Nantes, historyczna stolica Bretanii z symbolem państwa bretońskiego – zamkiem książąt bretońskich.

Tradycyjnie został przyjęty geograficzny podział Bretanii na Armor  i Argoat. Armor  to tereny położone wzdłuż wybrzeża, które stanowi aż jedną trzecią wybrzeża francuskiego. Zachwyca ona swym bogactwem i  różnorodnością. Poszarpane, skaliste klify przeplatają się z wydmami, zatoczkami o piaszczystych plażach i długimi lejami rzek. Argoat to środkowa część regionu, górzysta i poprzecinana dolinami rzek. 

POŁOŻENIE i KLIMAT-

KLIMAT

POŁOŻENIE i KLIMAT-KLIMAT

Półwysep pozostaje pod wpływem klimatu oceanicznego, charakteryzującego się stosunkowo dużym zachmurzeniem, małymi rocznymi amplitudami temperatury powietrza i dużą wilgotnością. Przejściowe pory roku – wiosna i jesień - trwają tu dłużej niż gdzie indziej. Lata na ogół są niezbyt upalne, a zimy łagodne z temperaturami zbliżonymi do śródziemnomorskich. Ze względu na częste opady warto pamiętać, by zawsze mieć przy sobie parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy.

Coordonnées

  • Espace Anne de Bretagne
    15 rue Martenot
    35 000 RENNES
  • Tél. : 07.49.98.74.44
  • [email protected]
Carte

Inscription au bulletin d'information

Carte


 

Brèves

Carte

Retrouvez notre dernier bulletin d'information Les Brèves