POŁOŻENIE i KLIMAT

POŁOŻENIE

Bretania to kraina historyczna i region położny na najdalej na zachód wysuniętym półwyspie Francji. W jej skład wchodzą cztery departamenty: ▪ Ille-et-Vilaine z miastem Rennes, głównym ośrodkiem administracyjnym regionu, ▪ Côtes-d’Armor, ▪ Finistère oraz ▪ Morbihan. Departament Loire-Atlantique, który dziś należy do regionu Pays-de-la Loire, nie został włączony do Bretanii, chociaż historycznie jest z nią silnie związany. Znajduje się tam Nantes, historyczna stolica Bretanii z symbolem państwa bretońskiego – zamkiem książąt bretońskich.

Tradycyjnie został przyjęty geograficzny podział Bretanii na Armor  i Argoat. Armor  to tereny położone wzdłuż wybrzeża, które stanowi aż jedną trzecią wybrzeża francuskiego. Zachwyca ona swym bogactwem i  różnorodnością. Poszarpane, skaliste klify przeplatają się z wydmami, zatoczkami o piaszczystych plażach i długimi lejami rzek. Argoat to środkowa część regionu, górzysta i poprzecinana dolinami rzek. 

POŁOŻENIE i KLIMAT-

KLIMAT

POŁOŻENIE i KLIMAT-KLIMAT

Półwysep pozostaje pod wpływem klimatu oceanicznego, charakteryzującego się stosunkowo dużym zachmurzeniem, małymi rocznymi amplitudami temperatury powietrza i dużą wilgotnością. Przejściowe pory roku – wiosna i jesień - trwają tu dłużej niż gdzie indziej. Lata na ogół są niezbyt upalne, a zimy łagodne z temperaturami zbliżonymi do śródziemnomorskich. Ze względu na częste opady warto pamiętać, by zawsze mieć przy sobie parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy.

Coordonnées

Carte
Carte


 

Brèves

Carte

Retrouvez notre dernier bulletin d'information Les Brèves